top of page

Vyšehrad krásný a tajemný

Aktualizováno: 8. 6. 2020

Staroslavný Vyšehradpo staletí vypráví své tajemné příběhy. Archeologové postupně odhalují jeho skrytá tajemství.

Bazilika sv. Petra a Pavla


Zveme vás do míst, kudy kráčely dějiny a postupně nám dávají poznat své další a nečekané střípky. Zveme vás také do jeho malebných parků, které už více než 100 let kvetou a voní, i v době koronavirové. Jak uvidíte, o zázraky tu není nouze.


Strmá skála nad Vltavou láká člověka od nepaměti. Skýtala vodu a bezpečí, základní podmínky pro život, a tak patří k nejstarším známým sídlištím u nás. Ve 4. tisíciletí před naším letopočtem zde žil lid nálevkovitých pohárů, v době 2500–2300 př. n. l. lid řivnáčské kultury. V té době se v jiné části světa datuje vznik pyramid…


První písemná zmínka o Vyšehradě pochází z počátku 11. století, ale živo tu bylo už dřív. Od r. 992 zde byly raženy mince, přemyslovské denáry, dosvědčující živý ruch na Vyšehradě ve století desátém. Archeologický průzkum z roku 2014 odhalil unikátní tajemství: Z 10. století se dochovaly základy tajemné stavby, nalezené v místě pozdější baziliky sv. Vavřince. Jedná se o základy stavby byzantského typu, a to takových rozměrů, jaké jsou v té době zcela nevídané. Část jich překrylo Staré děkanství a další segmenty se dochovaly v zahradě děkanství a sousedního kanovnického domu. Jedná se patrně o největší stavbu byzantského typu na sever od Alp, vybudovanou v 2. polovině 10. století. V té době sídlil na Vyšehradě kníže Boleslav II. a razil zde, naprosto exkluzivně v rámci Evropy i světa, 32 druhů přemyslovských denárů. Jak říkám – o zázraky tu rozhodně není nouze.

Bazilika sv. Vavrince - Kapitula


Přijdete-li na Vyšehrad, vstoupíte do míst, která si zvolil za své sídlo v 11. století první český král Vratislav I. Už v roce 1070 založil baziliku sv. Petra, dnešní baziliku sv. Petra a Pavla, a při ní Vyšehradskou kapitulu, která letos slaví 950. výročí svého založení.

Uvidíte jedinou dochovanou stavbu z té doby, rotundu svatého Martina. V parku u baziliky sv. Petra a Pavla můžete přes mříže nahlédnout do oblouku torza románského mostu, který sloužil Vratislavovi jako most rituální, jak prokázal loňský archeologický průzkum.

Rotunda Sv. Martina


A čím vás uvítá dnešní park? Ze stromů dokvétají jírovce („kaštany“), kvetou akáty, pustoryly („jasmíny“) a postupně nakvétají keřové i pnoucí růže a trvalky v záhonech. Trávníky lákají k posezení, jsou krásné díky dešti, dobré péči zahradníků, hnojení kompostem z vlastní kompostárny a závlaze vltavskou vodou. V červnu zavoní Vyšehradem medová vůně lip.

Květinové záhony


Expozice Vyšehradu jsou od 25.5. přístupné v běžném sezónním režimu, tedy denně od 9.30 do 18 h, se slevami pro děti, studenty a seniory. Na webu https://www.praha-vysehrad.cz/ si můžete vybrat některou z víkendových tematických vycházek. Přejeme spoustu krásných zážitků.


Autor: Drahomíra Kolmanová

44 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page